2 Eylül 2013 Pazartesi

Kolanın zararlarıKolanın zararları

Beyin
Kola ,beynin dopamin salgılamasını artırıyor.Bu da kokain kullanmakla benzer etkilere yol açıyor.Aynı zamanda kola depresyona sebep oluyor ve uzun vadede beyin fonksiyonlarına zarar veriyor.

KALP
Kolanın içinde bol miktarda bulunan mısır şurubu sadece diyabete yol açmıyor.Aynı zamanda kalp krizi riskinide yükseltiyor.

DİŞLER
Kolanın içindeki asit dişleri çürütüyor ve ağız kokusuna sebeb oluyor.

MİDE
Asit miktarı midenin kendi enzimlerini salgılamasını önlüyor.Bu durum gastrit,ülser ve mide delinmesine kadar gidebiliyor.

AKCİĞER
Kola ve gazlı içeceklerde bulunan sodyum benzoat astıma davetiye çıkaran bir numaralı madde.Bu madde aynı zamanda egzama oluşumunu da tetikliyor.

BÖBREK
Kolanın içindeki bol miktarda fosforik asit böbrek taşı yapıyor ve böbrek yetmezliğine neden oluyor.

KARACİĞER
Kola içtikten 20 dakika içinde vücutta olması gerekenden 7 kat fazla insülin salgılanıyor.Kolanın içindeki diğer maddeler insanın şeker komasına girmesini engelliyor ama diyabet kaçınılmaz hale geliyor.

BAĞIRSAK
Mide ile aynı etkiyi oluşturuyor.Bağırsak iltihabı ve kolon kanseri riski çok yükseliyor.

KEMİKLER
Koladaki fosfat miktarı o kadar yüksek ki düzenli olarak kola içen birisinin ilerleyen yaşlarda kemik erimesine yakalanmaması adeta mucize olur.

ÜREME
Kutu ve plastik şişelerin içinde bisefanol A maddesi bulunuyor.Bu madde östrejon hormonlarını harekete geçiriyor.Erkeklerde sperm sayısını azaltırken,kadınlarda meme kanseri riskini yükseltiyor.

ayrıca bakınız